Home › Cleveland Cavaliersi peale panustamine on õnnega mängimine, mis paneb ka jäätunud närvid proovile

Cleveland Cavaliersi peale panustamine on õnnega mängimine, mis paneb ka jäätunud närvid proovile

2014-12-23 18:09

Kui NBA korvpalliliigas neli korda liiga kõige väärtuslikuimaks mängijaks ja kaks meistritiitlit võitnud  LeBron James  suvel teatas, et naaseb Miami Heatist koju Cleveland Cavaliers, siis ta teadis, et ta ümbritsev keskkond muutub täielikult. Kogenud veteranide ja rollimängijate asemel peab ta juhendama ja vedama noori korvpallikukki, kel pole piiskagi play-off mängude kogemusi. 
Tõsi, Jamesiga koos tulid meeskonda veteranid Shawn Marion, Mike “Mike“  Miller ja James Jones ning Minnesota Timberwolvesi superstaar Kevin Love (kellel pole samuti play-off’ide kogemusi), kuid James teadis, et Cavaliersi edu hakkab põhinema lisaks talle ka faktile, kuidas saab eliitmängujuhtidega hakkama MM-i turniiri parimaks mängijaks valitud noor mängujuht Kyrie Irving ja millega panustavad Cavaliersi edusse suuri minuteid teenivad pingipoisid Dion Waiters ning Tristan Thompson.
 
Cavaliers alustas hooaega 5 võidu ja 7 kaotusega. Skandaalinäljas USA meedia (ja mis seal salata, ka Eesti väljaanded) püüdis hoida rahulikku joont – James alustas ka Miami Heatiga aeglaselt - , aga ikkagi levisid portaalides ja ajalehtedes kahtlevate pealkirjadega üllitised, mis kritiseerisid Jamesi passiivsust, Irvingu isetsevat mängustiili, Love’i vähest assertiivsust ja Waitersi isekust.
 
Vaatame tabeliseisu nüüd. Cavaliers on võtnud järjest 6 võitu ja on tagasi (haleda) Idakonverentsi tippmeeskondade hulgas, mis koosneb viiest meeskonnast: lisaks Cavsile kuuluvad Ida eliiti Washington Wizards, Toronto Raptors, Chicago Bulls ja Atlanta Hawks. Taga olevatel meeskondadel napib tulejõudu (välja arvatud ehk kohutavalt alustanud Charlotte Hornetsil) ja pingimängijaid, kes  teeksid Suurest Viisikust vähemalt kuuiku.
 
NBA.comi reporter ja kolumnist David Aldridge tegi just intervjuu Kevin Love’iga, et pärida, kus meeskond praegu seisab. Love ütles ausalt: nad alles õpivad üksteisega koos mängima ja on varajases staadiumis. Ründenäitajad kuuluvad Cavaliersil juba praegu liiga paremate hulka (Offensive Rating on 107.0, paremusel liiga viies), kaitse pigem keskmike hulka.  Love leidis, et Cavaliersil võib kuluda pool hooaega (41 mängu), et hakata üksteist suurepäraselt mõistma platsi peal. Kuid areng toimub juba praegu ja see on alanud Kyrie Irvingust.
 
Irving on astunud kaitses sammu edasi, nõudes NBA kogemusteta peatreenerilt David Blattilt, et ta tahab valvata alati vastaste parimat tagaliinimängijat. Ta saab kõrvetada tihti, kuid võrreldes eelmise hooaja on ta olnud hoolsam vastase jälgimisel ja liigutuste peegeldamisel.  Irving teab, et Cavaliersi potentsiaalsed tiitlilootused põhinevad suuresti tema sooritusel ja arengul – Jamesist üksi jääb väheks ja Love alles kohandub uue rolliga, kus ta ei pea nabama igat lauapalli ja skoorima mängus 24 punkti regulaarselt. 
 
Cavaliersi probleemid peituvad nõrgas pingis. Suur äär-tsenter Tristan Thompson on kui marutaudis koer lauas, aga kohati on ta ainus mees, keda võtta pingilt. Dion Waitersi ebamäärane roll ja õppimine on põhjustanud Cavsile mitmel korral olukordi, kus algviisik teeb edu sisse, mille pink kaotab üliruttu. Waitersit peetakse seetõttu meheks, kes võib koos Brendan Haywoodi lepinguga talvel meeskonnast kaduda. Noore skoorija potentsiaal on silmaga näha, aga kui ta ei suuda enne All-Star mänge veebruaris end Cavsi veteranide ees kehtestada, siis teeb klubi mänedžer, abitreener, juht ja mängija LeBron James vajaliku vahetuse.
 
Senikaua on Cavaliersi mängude peale panustamine loterii allegri. Turvaline on alati panustada fakti peale, et Cavsi mängude skoorid lähevad üle 190/200 ja võitude üle Idakonverentsis (Hawksi, Bullsi ja Raptorsi osas olge ettevaatlikud, ERITI Hawksi, kus on mängijad olemas, kes oskavad neutraliseerida Cavsi kaitset JA rünnet).  
 
Vaatame järgmise nädala graafikut. Täna öösel võõrsil Netsi vastu, kodus Raptorsi vastu, võõrsil terve OKC vastu ja Anthony Davise/Pelicansi vastu. Millised on mängud, kus panustada Cavsi võidu peale?
 
Netsi üle – võit. Nende esitsenter Brook Lopez on väljas, mis küll tähendab, et Brooklyni mängijate omavaheline palli liikumine läheb kiiremaks ja sujuvamaks, aga Love ja tsenter Anderson Varejao saavad lustida 38-aastase Kevin Garnetti ja Mason Plumlee vastu. LeBron Jamesi vastu puudub relv,  Kyrie Irving võib rahulikult keskenduda söötmisele. Kuna Netsi pink on tulistanud viimases 11 mängus 9 tabavat kolmest 77-st, siis ehk peab ka Cavsi nõrk pink vastu ja James & Co. saavad puhata lõpuks, mitte mängida 40 minutit.
 
Netsile järgneb back-to-back mäng võõrsil Toronto Raptorsi vastu – pigem kaotus. Põhjuseks on Raptorsi sügav pink, James Johnsoni kaitseline võimekus Jamesi vastu (Terrence Ross jääb kindlasti hätta) ja Kyle Lowry elu parim vorm. Lisaks on Toronto hea stardi üle eufoorias olev publik „kuues mees platsil“. Kui mängu näete, saate ise aru, miks. Tehke ka mängu ajal panuseid – Raptors on tõestanud, et kui nad juhivad neljanda veerandaja alguses, siis siiani pole nad lõppudes kaotanud. Ainuke hoiatusmärk on, et sauruste ridadest puudub DeMar DeRozan, kes julges enda peale võtta võitmise vastutuse viimastel minutitel.
 
Võõrsilmäng Oklahoma City Thunderi vastu – kull või kiri. Paras mõistatus, kus on raske midagi ennustada. Cavaliersi eelis on LeBron, kes on alati motiveeritud kohtumistes liiga valitseva MVP-ga, Kevin Durantiga. Põhimõtteline „kes on parim mängija liigas?“ küsimus, kus LeBron võib mängida ka 45 minutit, et enda point selgeks teha (Durantil on endiselt minutite piirang peal). Durant-James pigem üksteist ei kata, Jamesi võtab enda peale kaitsele pühendunud Andre Roberson.
Thunderi kasuks räägivad faktid, et nende pink on parem, nad mängivad kodus justkui nad oleks oma hinge müünud Kuradile, Russell Westbrook on mängija, kes *peaks* (rõhk sõnal *peaks*, sest Westbrook võib hävitada enda tiimi šansid kui hakkab jäljendama Supermani/Kobe Bryantit) hävitama aeglasema Irvingu kaitses ja Love’il läheb raskeks atleetliku ja kaitsele pühenduva Ibaka vastu. Osava lauaaluse arsenaliga brasiillasest tsentril Anderson Varejaol on samas eelis noore ja kogenematu Steven Adamsi ees. 
Närvide säästmiseks soovitan panustada teistele mängudele samal päeval, kuid...ettevaatlik mängur paneb raha Thunderi peale (tahavad ikkagi Lääne play-off’i tagasi jõuda), julge mees Cavaliersi peale.
 
Nädala viimane mäng võõrsil Pelicansi vastu – Cavaliersi võit. Pelicansil on pink, mis on üks väheseid, mida võib pidada Cavaliersi pingist vaat et nõrgemaks (Ryan Anderson vs Waiters-Thompson). Algviisikute duellis ootab pelikanide Luke Babbittit/Tyreke Evansit ees õuduste õhtu, MVP-tiitlile konkureeriv Anthony Davis võib hätta jääda Love’i jälgimisega.
Mängujuhtide duellis Jrue Holiday-Kyrie Irving on patiseis: Irving on talendikas ründaja ja südi kaitsja, kuid Holiday’l on nippe, mis suudavad Irvingut ohjeldada. Shawn Marion on omakorda nii kogenud spetsialist, et tal ei tohiks olla probleeme Tyreke Evansit pidevalt valvata.
Kui Pelicansi tsenter Ömer Asik ja Davis ei tee imemängu, soovitan pigem panustada Clevelandi ratsaväe peale. Puhtalt sellepärast, et Pelicansil puudub relv, kes suudaks Jamesi  natukenegi peatada. 
Eesti