Home › Korvpalli EM-i D-alagruppi ülevaade ja ennustamine

Korvpalli EM-i D-alagruppi ülevaade ja ennustamine

2015-07-27 15:30

D-alagruppi kuuluvad kõik kolm Baltiriiki Eesti, Läti, Leedu ning lisaks veel Ukraina, Belgia ja Tšehhimaa. Kahtlemata on alagrupi kaks tugevamat meeskonda kodus mängiv Läti ja maailma absoluutsesse tippu kuuluv Leedu. Seda isegi vaatamata sellele, et nendel ei mängi mitmed tuntud nimed. Kõige tuntuim nimi on vast see aasta NBA draftis ajaloo kõrgeima valikuna (neljandana) valitud eurooplane Kristaps Porzingis. Leedukatel jäävad eemale Linas Kleiza, Martynas Pocius ning NBA’s palliv Domantas Motiejunas. Eesti koondisel on kohal kõik mängijad ning kindlasti soovitakse alagrupist saada mõned võidud.

Kui vaadata vastaseid, siis ei ole Eesti nende meeskondadega palju mänginud. Ametlikest mängudest on kõige lähedamal 2009 aasta mäng Ukrainaga, mis kaotati 3 punktiga. Tegemist oli B-divisjoni ülemineku mänguga. Samal aastal mängiti veel Tšehhiga, keda kodus võideti 69-64, kuid võõrsil kaotati 80-54. Teine mäng Ukrainaga kaotati samuti 71-64. Eesti koondise parimaks mängijaoks oli toona Kristjan Kangur, kes on Eesti koondise parimaks mängijaks ka tänavu. Tšehhide üks parimaid mängijaid oli noor Jan Vesley, kellelt oodati suuri tegusid NBA’s. Kahjuks ei suutnud ta end seal tõestada, kuid on nüüdseks ennast suutnud kehtestada Euroopas mängides Fenerbahce Ülkeris. Lisaks Vesleyle on tšehhide teine väga oluline mängumees Barcelonas mängiv noor Tomás Satoransky. Ukrainlaste üks parimaid mängijaid oli 2009. aastal Oleksiy Pecherov, kes eelneval hooajal mängis Eestis Kalev/Cramo eest. Praegu on nende tuntuim mängija NBA’s palliv Alex Len, kes pole oma osalust Eurobasket2015-l veel kinnitanud. Enamus Ukraina koondislasi mängivad kas Venemaal või siis kodumaal. Mainimata ei saa aga jätta Sergii Gladyr, kes mängib Prantsusmaal ning on koondise üks tähtsamaid ründemängijaid.

Viimane ametlik mäng Lätiga jääb Eestil 2008 aastasse. Eesti kaotas selle mängu 72-67. Lätlaste parimaks mängijaks oli NBA’s mänginud Andris Bierdins, kes tänaseks on profikarjääri lõpetanud. Sõprusmängus kohtuti Lätiga viimati eelmisel aastal, kui Eesti suutis ühes mängus Lätit üllatada ning võita 72-60. Mainimata ei saa jätta ka seda, et Eesti mängis oma B-koondisega, kuid lätlastel olid kohal kõik nimekad mängumehed. Teine sõprusmäng kaotati 24 punktiga. Nagu eelnevalt mainitud, siis lätlaste tuntuim mängumees Kristaps Porzingis jääb turniirist eemale. Samas on tegemist väga ühtlase meeskonnaga. Meeskonna üheks liidriks on Venemaal mängiv Kaspars Berzins. Lisaks Panathinaikoses palliv Janis Blums ja Saksamaal Bambergis mängiv Janis Strelnieks.

Viimaste aastate jooksul pole Eesti Leedu ega Belgiaga kohtunud, kuid kindlasti saame tasemevahed teada septembris. Leedu koondis vast pikemat tutvustust ei vaja. Nende tuntuim mängija on Jonas Valanciunas, kes kahtlemata hakkab eestlastele laua all väga palju probleeme tekitamata. Jonas mängib NBA’s Toronto Raptorsi eest. Lisaks veavad Leedu vankrit veel legendaarsed  Darjus Lavrinovic ja Robertas Javtokas. Meeskonda peaks jääma ka legendaarse Arvydase Sabonise poeg Domantas Sabonis, kellelt oodatakse järgmise aasta NBA drafits kõrget minekut. Belgia koondise parimateks mängijateks on Axel Hervelle ja Sam Van Rossom, kes mõlemad mängivad Hispaania kõrgliigas esindades vastavalt Bilbao ja Valencia meeskondasid. Mainimata ei saa ka jätta Matt Lojeskit, kes mängib Euroopa ühe tugevama klubi Pierruse Olympiacose tagaliinis.

Vaadates koondiseid, siis võib Eesti koondist pidada alagrupi kõige nõrgemaks. Hetkeseisuga (26.07) on Eesti alagrupi võidukoefitsent 15.00. Leedu võidukoefitsent on 1,5. Samas ei tohi unustada, et korvpall on meeskonnamäng ning Eesti on tõestanud, et heal päeval võidakse võita keda iganes. Heaks näiteks kasvõi eelmise aasta sõprusmäng Lätiga või siis mõne aasta tagune võit kõikvõimsa Serbia koondise üle. Ärme unusta, et kohale sõidab tuhandeid Eesti koondise fänne, kes loovad arvatavasti pea igaks mänguks kodusaali tunde ja kodusaali tugevad seinad on alati abiks.

Eesti